A koľko platím za transakciu? Nič. A za vklad na účet. Nič. A za zmenu PIN. Nič. A za …? NIČ – s úsmevom po niekoľký krát. A za čo platím? Len ročný poplatok za platobnú kartu. A musím ju mať? Nemusíš. A koľko to bude stáť tá karta? 250 korún ročne. (cca 25 €)
Takto prebiehal môj rozhovor s bankovým úradníkom vo Švédsku, keď som si zakladal prvý účet. A takto to je aj naďalej. Účet bez karty, s internetbankingom ma nestojí nič. Prevod cez SEPA systém do krajiny EÚ, ak nie je ekspresný ma v švédskej banke opäť nestojí nič. Naozaj len tá platobná karta, či už VISA, Maestro alebo iná. PIN kód si bezplatne nastavíte cez bankomat alebo internetbanking.
A rovnako to funguje aj v Nórsku, akurát prevod do EÚ je spoplatnený. No a v Nórsku fungujú elektronické faktúry. Ale naozaj fungujú. V internet bankingu ktorejkoľvek banky, v ktorej máte účet sa zjaví elektronická faktúra a vy si už len skontrolujete o čo ide, prípadne upravíte sumu a dátum a potvrdíte. Hotovo. Inkaso? Akurát si v internetbankingu nastavíte, od ktorej firmy chcete mať inkaso. Nemusíte nikomu nič písomne podpisovať a oznamovať (ako je to u nás napr. v O2) a pri zmene banky si to len nastavíte v ibankingu tejto banky.
Nulové úroky? To neexistuje. A sporiaci účet reálne zarobí dáky ten groš.
Po tom všetkom sa u nás doma cítite značne frustrovaní. Zmocní sa vás taký zvláštny pocit, akoby vás niekto s arogantným úsmevom oberal o vaše ťažko zarobené zdanené peniaze a svoje mizerné služby vychvaľoval do nebies a preto si ich dával kráľovsky platiť. Už by to len chcelo princa, ktorý by to naše spiace kráľovstvo zobudil.
Už svitá na lepšie časy aj na Slovensku.... ...
Stále vravím, že tí Švédi sú ...
Celá debata | RSS tejto debaty